Sąd Rejonowy w Sokółce informuje, iż osoby zmagające się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz osoby nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia, w sytuacji otrzymania wezwania do Sądu na rozprawę, mogą przed wizytą
w Sądzie skontaktować się – telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej - z sekretariatem właściwego Wydziału lub Biurem Obsługi Interesanta i przekazać informację o wezwaniu na rozprawę osoby niepełnosprawnej, co umożliwi przygotowanie odpowiednie sali rozpraw oraz zapewnienie, w przypadku istnienia takiej potrzeby, stosownej opieki w zakresie poruszania się osoby niepełnosprawnej lub nieporadnej po terenie budynku Sądu.
INFORMACJE DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH
Osoby niesłyszące i słabosłyszące mogą kontaktować się z Sądem Rejonowym
w Sokółce w następujący sposób:
1. wysyłając pismo na adres: Sąd Rejonowy w Sokółce, ul. Piłsudskiego 7, 16-100 Sokółka
2. wysyłając maila na adres: boi@sokolka.sr.gov.pl
3. osobiście w siedzibie sądu w godzinach urzędowania
Sąd Rejonowy w Sokółce realizując zapisy ustawy z dnia 19.07.2019r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, umożliwia osobom głuchym lub słabosłyszącym korzystanie z pomocy tłumacza języka migowego online.
Skorzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umawiania się na wizytę.
Z usługi tłumacza języka migowego on-line można skorzystać w dwojaki sposób:
- Poprzez zgłoszenie się ze swoją sprawą do siedziby Sądu, gdzie znajduje się oznakowane stanowisko z dostępem do usługi. Pracownik (za pośrednictwem komputera z kamerą) połączy się z tłumaczem języka migowego. Tłumacz będzie pośredniczył w rozmowie między klientem a urzędnikiem. Rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym.
- Z usługi można także skorzystać nie wychodząc z domu. Wystarczy, posiadanie sprzętu komputerowego (komputer PC, laptop, tablet) wyposażonego w kamerę oraz podłączenie do Internetu.
Usługa dostępna jest po kliknięciu w piktogram:
Zakres informacji udzielanych za pośrednictwem tłumacza on-line zgodny jest z treścią Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.06.2019 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. 2019.1141). Jednocześnie informujemy, iż korzystanie z w/w systemu nie zastępuje tłumacza przysięgłego języka migowego w procesie sądowym.
Tłumacz on-line języka migowego jest dostępny w Biurze Obsługi Interesanta Sądu Rejonowego w Sokółce.
Na parkingu Sądu Rejonowego w Sokółce, przeznaczonym dla interesantów (wjazd od ulicy Piłsudskiego 7) znajduje się oznakowane miejsce dla osób niepełnosprawnych.
Wejście do Sądu Rejonowego w Sokółce od strony parkingu dla interesantów – wjazd od ulicy Piłsudskiego 7, zostało przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez zamontowanie przy schodach urządzenia do pionowego transportu osób z dysfunkcją narządu ruchu (poruszających się na wózkach inwalidzkich) o udźwigu do 340 kg. W celu skorzystania z podnośnika należy przycisnąć „przycisk przywołujący dzwonek” i wówczas pracownicy ochrony budynku obsłużą urządzenie.
Ponadto informujemy, iż: Sale rozpraw, Pokój Wysłuchań, Biuro Obsługi Interesantów, Biuro Podawcze, Kasa Sądu, sekretariat Wydziału Ksiąg Wieczystych (wraz z punktem informacyjnym), Biuro Kierownika Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej znajdują się na parterze budynku. Również na parterze budynku dostępna jest toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Informujemy, iż w Biurze Obsługi Interesanta na stanowisku czytelni akt dostępne jest oprogramowanie NVDA (tzw. czytnik ekranowy ułatwiający zapoznanie się z treścią orzeczeń sądowych osobom niewidzącym lub słabo widzącym).
Jednocześnie informujemy, że wszyscy pracownicy Sądu mają obowiązek okazania wszelkiej pomocy osobie niepełnosprawnej.